Egyedi Lágy Kontaktlencse Használati Utasítás
Az egyedi lágy kontaktlencsék a lencsét Önnek illesztő szakember által megadott adatokkal egyedileg az Ön számára készített termékek. A biztonságos használathoz a használat elött olvassa el az alábbi tájékoztatót.
A kontaktlencse használati útmutató valamennyi egyedi lágy kontaktlencséhez készült.
Felhasználási indikációk:
- Myopia (rövidlátás)
- Hypermetropia (távollátás)
- Astigmia
- Keratoconus
- Presbiopia
Lencse típusok / használati indikáció:
- Szferikus és Aszferikus lencsék: Myopia, Hypermetropia
- Bifokális / Multifokális / EDOF lencsék: Myopiy kontroll és Presbiopia
- Tórikus lencsék: Astigmatizmus
- Keratoconus lencsék: Keratoconus, irregulásris astigmiák
A lencsék viselése:
- A lencséket napi viseletre tervezték, éjszakára el kell távolítani a szemből. A napi viselési időt minden esetben a lencsét illesztő szakember állapítja meg, attól eltérni nem lehet!
- A lencsék csere idejét (amikor a lencséket új lencsére kell cserélni) szintén az illesztő szakember állapítja meg.
- Lágy lencsék esetében a csere rendszer lehet:
- napi lencse – naponta kell új lencsét használni
- 2 hetes csere – 2 hetenként kell új lencsét használni
- havi csere – havonta kell új lencsét használni
- programozott cseréjű lencsék – lehetnek 3, 6 hónapos cseréjű lencsék. A lencséket 3 illetve 6 havonta új lencsére kell cserélni
- Mindig a szakember által ajánlott tisztító és tároló szer rendszert használja. A különböző tároló rendszereket soha ne keverje.
- Ha a viselés során bármi rendellenességet tapasztal, vagy kérdése merülne fel, keresse a lencsét Önnek illesztő szakembert!
Garanciális feltételek:
Az egyedi lágy kontaktlencsék, egyedileg gyártott (Custom Made Device) termékek, amelyekre az alábbi garanciális feltételek érvényesek:
- Az egyedileg gyártott termékekre a gyári hibákra érvényes cseregarancia ideje a lencse átvételétől számított 30 nap. Kérjük, vegye figyelembe, ez csak abban az esetben érvényes, ha Ön a lencséjét átvételkor felpróbálta!
- Felpróbálás nélkül átvett egyedi lágy kontaktlencsékre a gyári garancia nem érvényes. Ha Ön próba nélkül veszi át lencséjét, akkor még gyári hiba esetén sincs mód a lencsék cseréjére!
Mi nem számít garanciális eseménynek:
- A lencse átvételét követő lencse sérülés, szakadás, a lencse felületén keletkező elváltozás, karcolás nem garanciális esemény! E miatt kérjük, a kontaktlencséit fokozott elővigyázatossággal kezelje, tisztítsa, és mindig kövesse a használati utasításban leírtakat!
A lencsék és az ápolószer rendszer kezelése, használata:
- Körmei mindig legyenek rövidek és ápoltak, hogy elkerülje a szeme és a lencsék sérülését!
- A lencsék használata elött (behelyezés – és kivétel) mindig mossa meg a kezét meleg, szappanos vízzel, majd szárítsa meg. Ha keze nem tiszta ne nyúljon a lencsékhez!
- Mindig tiszta, jól látható helyen végezze a lencse betételt és kivételt (pl. asztalnál)
- A nem megfelelően kezelt lencsék sérülhetnek. Sérült lencsét soha ne tegyen a szemébe!
- Figyeljen a lencse tisztításra, ápolásra. Mindig az előírtaknak megfelelően tisztítsa lencséit az ápolószer rendszerrel! Csapvízzel soha ne tisztítsa se a lencséket, se a lencse tároló tokot!
A lencsék felhelyezése előtti teendők:
- Mielőtt a lencséket behelyezné, mindig győzödjön meg arról, hogy a megfelelő oldali lencsét helyezze a megfelelő szemébe (jobb / bal). Javasoljuk, hogy mindig ugyanazzal az oldallal kezdje a felhelyezést, így elkerülhető a lencsék felcserélése.
- A szemre helyezés elött mindig ellenőrizze, hogy a lencsék nem sérültek-e. Sérült lencsét soha ne helyezzen fel a szemére!
A lencsék és a buborékcsomagolás ellenőrzése (amennyiben a lencse buborék csomagolásban érkezett – un. bliszterben):
- Ellenőrizze, hogy melyik lencse való a jobb, és melyik a bal szemébe.
- A felbontás előtt ellenőrizze, hogy a lencsékkel és a buborékcsomagolással kapcsolatban nincs-e valamilyen probléma. Ha bármilyen problémát, például károsodást vagy szivárgást észlel, ne nyissa ki, hanem vegye fel a kapcsolatot a Visusmed szemészettel.
A lencsék eltávolítása a buborékcsomagolásból valamint használat során a tároló tokból:
- Távolítsa el a címkét, erősen tartva a buborékcsomagolást és a címkét. Eközben ügyeljen arra, hogy ne vágja el a kezét a buborékcsomagolással vagy a címkével. Arra is figyeljen, hogy a buborékcsomagolásban lévő lencsetároló folyadék a címke eltávolításakor kifröccsenhet.
- Vegye ki a lencsét a buborékcsomagolásból úgy, hogy a lencsét a mutatóujja hegyére tapasztja. A másik lehetőség, hogy lefelé fordítja a buborékcsomagolást és a lencsét a tárolófolyadékkal együtt a tenyerére önti. Vigyázzon, mert ha a körme belemélyed a lencsébe vagy a buborékcsomagolás széle megkarcolja azt az eltávolításkor, akkor a lencse károsodhat.
A lencsék ellenőrzése:
- Helyezze a lencse domború részét az ügyesebb kezének mutatóujjára, és ellenőrizze, hogy melyik a lencse jó és rossz oldala. Minden lencsének van egy jó és egy rossz oldala.
- Ügyeljen arra, hogy a lencse ne legyen kifordulva. Helyezze a lencsét a jobb mutatóujjára és ellenőrizze az alakját.
- Ellenőrizze, hogy nincs-e semmi probléma a lencsével, például deformálódás, elszíneződés, idegen anyag, károsodás, karcolások és szennyeződés, és ne viselje a lencsét, ha bármilyen probléma van vele.
A lencsék felhelyezése:
- Helyezze a lencsét a mutató ujjára. Ugyanazon kezének középső ujjával húzza lefelé az alsó szemhéját, és a másik keze mutató ujjával húzza felfelé a felső szemhéját.
- Próbálja meg minél nagyobbra nyitni a szemét, miközben lassan, óvatosan közelíti a lencsét a szaruhártyájához. Használjon tükröt a művelethez.
- Igyekezzen a lencsét a szaruhártya közepére helyezni. Ha ez megtörtént, először óvatosan engedje el az alsó, majd ezt követően a felső szemhéját. Ezt a műveletet lassan végezze, mert ha hírtelen és egyszerre engedi el a szemhéjait, a lencse kieshet a szeméből.
- A lencse felhelyezését követően ellenőrizze a tükörben, hogy a lencse a megfelelő helyen illeszkedik a szemén. úgy hogy a kezével eltakarja a másik szemét, és ellenőrzi a látását a jobb és a bal szemével.
- Ha mindkét szemén visel lencsét, helyezze fel a lencsét a másik szemére is.
A lencsék eltávolítása a szemből:
- Egyenesen a tükörbe nézve ellenőrizze a lencse helyzetét.
- A középső ujjával lassan húzza lefelé az alsó szemhéjat és ugyanazon kéz mutatóujjával és hüvelykujja ujjbegyével óvatosan fogja meg a lencse két szélét és távolítsa el a lencsét a szaruhártyáról.
- A szem karcolásának elkerülése érdekében ügyeljen arra, hogy az ujjhegyeivel vagy a körmeivel ne érjen hozzá közvetlenül a szeméhez.
- Ha nem sikerül kivenni a lencsét, pislogjon néhányat és próbálja újra.
A lencsék tisztítása, ápolása:
- Mivel a lencsék folyamatosan érintkeznek a könnyel, ezért az abban található fehérjék, és lipidek eltávolítása a lencséről rendkívül fontos, ezért a lencséket naponta tisztítani kell az Önnek ajánlott ápolószer rendszerrel.
- A lencse tisztítás elhanyagolása a lencsék szennyeződésével jár, mely súlyos szemészeti károsodást okozhat.
- Kizárólag lágy kontaktlencséhez készült ápolószer rendszert használjon!
- A használat során kövesse az ápolószer használati utasítását, valamint a szakember javaslatait.
- A lágy lencséket hővel sterilizálni nem szabad, mert a lencse használhatatlanná válik!
- A hosszabb csere idejű (3 vagy 6 hónap) lágy lencsék esetében havonta javasolt a fehérje oldás. Ehhez használjon fehérje oldó tablettát, és kövesse a tabletta használati utasításában leírtakat.
- A fehérjeoldó tablettás kezelés után a kontaktlencséket mindig öblítse le az Ön által használt tároló folyadékkal mielőtt a lencséket a szemébe helyezné.
- A tároló folyadékokhoz általában mindig adnak tároló tokot is. A tiszta tároló tok nagyon fontos, ezért legalább 3 havonta cserélje le a tároló tokot. Ne használja 3 hónapnál tovább a tároló tokot!
- A tároló tokot és a lencséket is tilos csapvízzel tisztítani.
FONTOS!
Amennyiben először kap lágy kontaktlencsét, részt kell vennie egy lencse viselési betanításon, ahol mind a lencse felhelyezést, mind a lencse kivételét illetve a lencse ápolást is megtanítják Önnek! E nélkül ne vegye át kontaktlencséjét!
A kontaktlencsék tárolása, amennyiben hosszabb ideig nem használja lencséit :
- Amennyiben hosszabb ideig nem használja lágy lencséit, mindig figyeljen arra, hogy a lencsék folyadékban legyenek tárolva. Lágy lencsék esetében fontos, hogy a tároló folyadékot legalább 3 naponta cserélni kell, még ha azok nem is voltak a szemén!
- Figyelem! Napi használat esetén a folyadékot a tároló tokban naponta kell cserélni (kivéve napi cseréjű lencsék)
- Ha esetleg a lencse folyadék elpárolog, a lágy lencsék használhatatlanná válnak, azokat tilos újra a szembe helyezni!
A lencsék viselésének ellenjavallatai:
- A szemen, illetve a szemben zajló bármilyen akut vagy krónikus gyulladás, uveitis, csökkent cornea érzékenység, száraz szem szindróma, könnytermelési probléma, szemhéj széli problémák, allergia, és bármilyen más szemészeti elváltozás, amely a lencse viselés kontraindikációja.
- A száraz, poros környezetben nem javasolt a lencse viselése.
- Ne viseljen lencsét olyan személy, aki nem képes a lencséket megfelelő módon használni, tisztítani
- Ha korábban a gázáteresztő lencse viseléssel kapcsolatban esetleg bármilyen szövődmény alakult ki. (pl. corneális ödéma, cornea fekély, ereződés, keratitis, acantamoba keratitis)
Fontos megelőző intézkedések:
A lencse használat elött figyelmesen olvassa el ezt a tájékoztatót. Ha bármilyen további kérdése merülne fel, forduljon az Önnek lencsét illesztő szakemberhez. Tartsa meg ezt a tájékoztatót, hogy később is használhassa, ha szüksége van rá.
- Ne viselje a lencsét, ha a lencse sérült
- Ne viselje a lencséket hosszabb ideig, mint azt javasolták! (Napi viselési idő)
- Az illesztő által meghatározott lencse csere idejét tartsa be!
- Az előírt ápolási folyamatokat az előírtaknak megfelelően végezze!
- Mindig jelenjen meg az előírt kontroll időpontokon!
- Ha a viselés során bármilyen problémája merülne fel, ne viselje a lencséket, és keresse fel a lencsét illesztő szakembert!
- Gondoskodjon tartalék szemüvegről, arra az esetre, ha bármilyen ok miatt nem viselheti a lencséit.
- Amennyiben bármilyen szemcseppet használ, mindig kövesse a lencsét illesztő szakember utasításait a szemcsepp használatához.
- A lencse viselést segítő un. műkönny használata esetében kizárólag kontaktlencsékhez ajánlott műkönnyet használjon, az azon szereplő utasítás szerint.
- Ha szemfestéket, hajlakkot, vagy bármilyen m ás egyéb kozmetikumot használ, figyeljen arra, hogy ezek ne érintkezzenek lencsével, mert szennyezhetik a lencsét.
- Szeles időben, sportoláskor viseljen napszemüveget, védőszemüveget!
- Úszás, vízi sport esetében gondoskodjon szeme védelméről úszószemüveggel, hogy megakadályozza azt, hogy a lencsét a víz a szeméből kimossa!
- Ha bármilyen kémiai szer kerül a szemében miközben a lencsét viseli, azonnal távolítsa el a lencsét, és dobja is ki. Azonnal keressen fel szemorvos vagy lencsét illesztő szakembert! Soha ne viselje újra az így szennyezett lencsét!
- Soha ne viselje más kontaktlencséjét!
- Terhesség esetén megváltozhat a lencse viselési komfort. Az addig komfortos lencse viselése komforttalanná válhat. Ebben az esetben keresse fel a lencsét illesztő szakembert.
- Amennyiben időszaki allergiája van, ez hátrányosan befolyásolhatja a lencse viselést. Tanácsért keresse fel a lencsét illesztő szakembert!
- Bármilyen egészségben bekövetkezett változás hátrányosan befolyásolhatja a lencse viselést. (pl. terhesség, eddig nem szedett gyógyszer, életmód változás) Ebben az esetben forduljon a lencsét illesztő szakemberhez.
Ha a fentieken kívül bármilyen egyéb problémája lenne a lencse viseléssel kapcsolatban, a viselés során szokatlan tünetet, fájdalmat, diszkomfortot érez, vegye ki a lencsét, és keresse fel a lencsét illesztő szakembert!
Figyelmeztetések:
- A kontaktlencse biztonságos viseléséhez figyelmesen olvassa el és tartsa be a leírtakat!
- A kontaktlencsék nem steril ápolószerrel való tisztítása, érintkezése (pl. csapvíz, uszoda víz, természetes vizek) jelentősen növeli a fertőzések szembe kerülését és súlyos szemészeti betegségeket, szövődményeket okozhat!
- Soha ne keverje az lencse ápolószer rendszereket, ne változtasson saját elhatározásból a lencse paraméterein. A nem megfelelően ápolt és a nem megfelelő paraméterekkel viselt kontaktlencse súlyos szemészeti szövődményekhez vezethet!
- Gyermekek elől tartsa elzárva, mert a lencse kis mérete miatt könnyen lenyelhető!
Bármilyen probléma esetén kérjük elsődlegesen forduljon az Önnek lencsét illesztő szakemberhez!
További kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal!
A kiadvány lezárva: 2023. június 1.